منبع انبساط

منبع انبساط

منبع انبساط باز یعنی انبساط و انقباض آب، تامین فشار و نیز تامین آب جبرانی سیستم را دارد.

وظیفه منبع انبساط بسته یعنی انبساط و انقباض آن ونیز تامین آب و تثبیت فشار سیستم است. در مواردی که نتوان از منبع انبساط باز استفاده کرد از منابع انبساط بسته استفاده می شود مواردی مانند یخ زدن آب، نیاز به فشار و یا دمای بالا، محدودیت های معماری و سازه ای و ....آب موجود در چرخه تاسیسات ساختمان،بعد از دریافت گرما در دیگ، منبسط شده و حجم آن افزایش می یابد.جهت جلوگیری از خروج این حجم اضافی از چرخه و هم چنین کنترل فشار استاتیک سیستم گرمایش ساختمان از منبع استفاده می شود.در سیستم آب سردکننده، آب درون سیستم(آب درون اواپراتورها،لوله ها و مبدل ها) سرد می شود و بنابراین کاهش حجم می دهد و آب جایگزین می شود حال اگر سیستم خاموش شود به تدریج آب درون سیستم آن تا دمای محیط بالا ی رود پس ازدیاد حجم می یابد و نیاز به منبع انبساط دارد.هنگام راه اندازی سیستم گرم کننده مانند شوفاژ آب داخل سیستم به دلیل بالارفتن درجه حرارت منبسط شده حجم آن زیاد می شود مخزن انبساط این ازدیاد حجم را درخود جای داده از بالا رفتن بیش از حد فشار سیستم و ایجاد خطرات مالی و جانی جلوگیری می کند.

دسته بندی منابع انبساط

منابع انبساط بنابر نوع فشار کاری به دو دسته کلی زیر تقسیم بندی می شود:

1. منبع انبساط باز

2. منبع انبساط بسته 

منبع-انبساط

منبع انبساط باز پاکمن

منابع انبساط باز (Open expantion tank) در فشار اتمسفر کار می کنند. توضیحات : این دسته از منابع انبساط در ارتفاعی بالاتر از دیگ (معمولا در پشت بام) قرار می‌گیرند و حجم اضافی ناشی از انبساط آب تاسیسات، برای ورود به آن‌ها از لوله رابط بین دیگ و منبع بالا رفته و فشاری معادل ارتفاع ستون آب بالارفته به کل سیستم اعمال می‌کند. آب موجود در چرخه تاسیسات ساختمان، بعد از دریافت گرما در دیگ، منبسط شده و حجم آن افزایش می‌یابد. جهت جلوگیری ازخروج این حجم اضافی از چرخه و همچنین کنترل فشار استاتیک سیستم گرمایش ساختمان، منبعی تعبیه می‌شود که به آن منبع انبساط می‌گویند. با افزایش حجم آب موجود در چرخه، منبع انبساط پر خواهد شد و به دلیل ارتفاع آن نسبت به دیگ، فشار استاتیکی برابر با ارتفاع منبع (عددی بین 3 تا 10 bar بسته به ارتفاع بنا و نوع دیگ) روی آن اعمال می کند که بنا به اصل ظروف مرتبطه، این فشار به تمام آب موجود در چرخه تاسیسات اعمال می‌شود و باعث بالارفتن آب از لوله‌ های تاسیسات می‌گردد. به عبارتی دیگر، منبع انبساط با جمع آوری و ذخیره حجم اضافی ناشی از انبساط حجمی آب، که بر اثر گرما بوجود آمده است، از طریق مکانیزم‌های داخل سیستم هد فشاری لازم برای بالا رفتن آب در لوله‌های تاسیسات را یکسان می کند.
منبع-انبساط

منبع انبساط بسته پاکمن

منبع انبساط بسته منبع انبساط باز با وجود سادگی روش طراحی و ساخت، دارای معایبی است که از آن چه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: انتقال حرارت زیاد با هوای سرد محیط حجم لوله‌کشی نسبتا بالا (بیش از ارتفاع ساختمان) جهت کارگذاری منبع عدم جوابگویی برای فشار های بیش از 3 bar در ساختمان های کوتاه بروز خوردگی در حضور اکسیژن هوا و آب برای رفع معایب فوق، از منبع انبساط بسته استفاده می‌کنند. در داخل منبع انبساط بسته، مخزنی پر از گازی تحت فشار و نیز قسمتی برای ورود آب وجود دارد که از طریق برقراری تعادل فشاری بین گاز تحت فشار و آب، مقدار فشار آب تعیین می‌شود. بدین ترتیب منبع انبساط بسته، نیازی به نصب در ارتفاعی بالاتر از دیگ را ندارد و می توان آن را در موتورخانه و در نزدیکی دیگ (بر روی خروجی انبساط روی دیگ) تعبیه کرد. منابع انبساط بسته را با توجه به مکانیزم عملکردی، نوع گاز و نوع مخزن حجم متغیر، به انواع زیر تقسیم می‌شوند: منبع انبساط بسته قابل تنظیم منبع انبساط بسته دیافراگمی
منبع-انبساط

منبع انبساط بسته دیافراگمی پاکمن

منبع انبساط بسته دیافراگمی در این مدل از منبع انبساط، برای جبران کاهش و یا افزایش آب منبسط شده، به منبع آب تزریق شده و یا از آن خارج می‌گردد. در حقیقت این منبع از یک بخش حاوی هوا یا نیتروژن و یک بخش خالی تشکیل شده‌ که بوسیله یک دیافراگم پلاستیکی انعطاف‌پذیر از هم جدا شده‌اند. بخش گازی حاوی مقدار معینی از هوا و یا نیتروژن است که در متراکم‌ترین حالت بیشترین فشار اعمال شده به چرخه را تحمل می‌نماید. بخش خالی منبع نیز توسط آب منبسط شده پر می‌شود. این آب منبسط شده، دیافراگم حائل بین دو بخش را آنقدر به سمت بخش گازی جابجا می‌کند که بخش گازی به فشرده ترین حالت حالت خود برسد که در این صورت فشار عملیاتی مورد نیاز چرخه تامین می‌گردد.