برج خنک کننده

برج خنک‌کننده یا برج خنک‌کن وسیله‌ای برای دفع حرارت زاید آب مورد استفاده در چگالنده به جو از طریق تبادل حرارتی با هوا است. برج‌های خنک‌کن معمولاً با تبخیر آب، حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیایی را دفع کرده و سیال سرویس را تا دمای حباب مرطوب هوا پایین می‌آورند؛ البته باید در نظر داشت در برخی از برج‌های خنک‌کن با چرخه بسته که به برج خنک‌کن خشک مشهور هستند، کاهش دمای سیال سرویس صرفاً تا دمایی نزدیک به دمای حباب خشک هوا امکان‌پذیر است.

به عبارت ساده‌تر، برج خنک‌کننده سیستمی است که از آن به جهت خنک‌سازی آبی در فرآیندهای سردسازی سیستم‌های تهویه مطبوع، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و غیره استفاده می‌گردد.

برج خنک کننده گرد

برج خنک کننده گرد

برج خنک کننده گرد : برج خنک کننده گرد یا برج خنک کننده مدور دارای سطح مقطع دایره و بطری شکل است ، سیستم توزیع آب آن به صورت دورانی انجام می شود و به جهت شکل سازه آن در مقابل باد استحکام بالایی دارد به همین جهت استفاده از آن در مناطقی طوفان و باد با سرعت بالا دارند توصیه می گردد. برج خنک کننده گرد یک برج خنک کننده جریان مخالف است که در آن مسیر تماس آب و هوا در خلاف یکدیگر است. فن برج خنک کننده در قسمت بالای دستگاه قرار دارد و جریان هوا به صورت مکانیکی القایی است. این برج خنک کننده از همه طرف نیاز به تنفس دارد بنابراین نباید در نزدیکی آن مانعی قرار داشته باشد. ویژگی این نوع برج خنک کننده : برج خنک کننده گرد از بدنه بطری شکل ساخته شده است که در قسمت میانی که بیشترین قطر را داراست پکینگ برج خنک کننده قرار می گیرد و قسمت فوقانی با قطر کمتر پروانه و تجهیزات انتقال قدرت در برج خنک کننده قرار می گیرند. سیستم توزیع آب از طریق لوله رایزر آب را به وسیله فشار پمپ به بالای پکینگ رسانده و در آنجا به وسیله کلگی توزیع آب برج خنک کننده و لوله های که در زیر خود سوراخ دارند به دوران درآمده و آب را توزیع می کند. به جهت دوران دائم این سیستم توزیع آب دچار استهلاک شده و در مدت های مشخص نیاز به تعمیر و بروز رسانی دارد.
برج خنک کننده مکعبی

برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی

برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی : برج خنک کننده فایبر گلاس مکعبی از نوع جریان متقاطع و در ظرفیت های 80 الی 1000 تن ساخته می شوند . مشخصات فنی برج خنک کننده مکعبی فایبرگلاس : – بدنه ، تشت جمع آوری آب و دریچه های ورودی هوا به برج خنک کننده از جنس فایبر گلاس F.R.P با کیفیت بالا و مقاوم در مقابل اشعه ماورا بنفش خورشید (UV) و رطوبت بالا می باشند . – المانهای خنک کننده (پکینگ ها) از جنس PVC با روکش آنتی باکتریال انتخاب گردیده و قطعات فلزی از جنس آهن ST37 که پس از ساخت گالوانیزه آبکاری میگردد . – الکتروموتور مورد استفاده بمنظور چرخش آب دریون برج خنک کننده مکعبی فایبرگلاس از نوع فلنچ دار و از مارک های معتبر اروپای غربی (زیمنس آلمان) ، با درجه حفاظت IP55 می باشد . – اتصال بدنه و قسمت های مختلف برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی با استفاده از پیچ و مهره تماما آبکاری شده می باشد . – طراحی مکعبی شکل این برج خنک کننده سبب شده است که سطح مکش هوا افزایش یافته و جریان هوا به راحتی صورت پذیرد که این امر موجب بالا رفتن راندمان و کاهش توان الکتروموتور برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی می گردد . – از مزایای بج خنک کننده مکعبی نسبت به مدل های مشابه میتوان به عدم وجود نازل در پاشش آب، راندمان بالاتر، کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری، به حداقل رساندن قطعات مکانیکی و غیره اشاره نمود . – برج خنک کننده فایبر گلاس مکعبی با دو نوع کاربری صنعتی و تهویه مطبوع ساخته می شود. و امکان سفارش ساخت در مدل های کوچکتر از 80 تن و بزرگتر 1000 تن نیز وجود دارد .